Food Prices  

Page 4 / 6
 

speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 1, 2015 9:52 am  

back for that brief moment in time when we could shop at walmart for grocery items, everything was cheaper there.
lipton cold brew tea was about 1/2 price at walmart
peanut butter was a good 2 bucks cheaper
toilet paper and paper towels were much lower
mixed nuts were cheaper by 1=2 dollars.

cant remember any more items and dont remember exact prices


ReplyQuote
DanielB_STX
(@DanielB_STX)
Advanced Member
Joined: 13 years ago
Posts: 309
March 1, 2015 11:41 am  

Got a great avocado again from Pueblo last week. Not a black speck in sight. Going to ask Cost U Less to change whomever their supplier is for avocados as every time I buy one there, it is not good and a waste of $$$. Pueblo' s haven't dissatisfied me, yet.

Alana33...........I agree with you about the acocados....Pueblo gets it right and for less money than Cost U Less with their black spots. (tu) Sadly they were out when I got there Saturday at 8 am. (td)


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
March 1, 2015 11:47 am  

The avocados at PriceSmart are supposedly good, but I don't go there.


ReplyQuote
klpmtm
(@klpmtm)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 239
March 2, 2015 5:39 am  

Thanks ms411! I love all these posts on food costs. Makes the planning of the move and budget so much easier and less stressful.(tu):-)


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
March 2, 2015 3:24 pm  

You're welcome. Glad to be of help.


ReplyQuote
JEZZIKA
(@JEZZIKA)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 31
March 2, 2015 4:50 pm  

Good Afternoon people, Food store prices go up & down weekly. At every food store no matter where you live. I find that the recent Pueblo weekly add, some items are cheeper, the same or a tad higher but not by much than where I currently live in South Jersey. I'd love to see any other adds if any one can please post. Are there any bulk food stores on STX? like costco, BJ's Thank you All


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
March 2, 2015 5:14 pm  

I have posted other store websites in other food prices posts.

We have CostULess and PriceSmart as big box equivalents. They both have websites, but not sure if they offer weekly specials. PriceSmart is membership. CostULess no membership.


ReplyQuote
BeachcomberStt
(@BeachcomberStt)
Trusted Member
Joined: 9 years ago
Posts: 1017
March 2, 2015 5:17 pm  

A woman was having a "mini-breakdown" in Cost-U-Less Stt, over the expensive prices here on island. She was talking out loud to herself saying something to the effect, "she has to keep reminding herself about the expensive food prices since she moved down here."

Cost-U-Less is something like a Costco, as far as a bulk food store with no membership fee. PriceSmart has a membership fee of $15.00 per year.

Cost-U-Less has a Facebook page and will post any specials and when they circulate a sales flyer. Sometimes they also have in-store coupons' circular for certain products.


ReplyQuote
Alana33
(@Alana33)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 12217
March 2, 2015 5:58 pm  

Plus you can sign up for their rewards card. (CUL) After a certain amount spent, they mail you a coupon good for $30, $60, $90 depending on amount you spent in a 3-4 month period and it costs you nothing but you have to sign up and get the card to swipe when making your purchases.

Some prices are much better at PriceSmart, some better at Pueblo, etc., so it does pay to shop around. Gourmet Gallery and Food Center and the new grocery store in Red Hook, formerly Marina Market are pricier but they will have items you can't get at other stores.

I shop for specific items at different stores. I generally spread my grocery shopping around to different places over the course of the month. Maybe hit CUL and Pueblo once every 2 weeks, PriceSmart once a month, other stores, periodically, if in the area. I find Fruit Bowl pricey and now rarely shop there unless looking for a specific item. The Health Food store is pricey but they have items you can't find elsewhere. I absolutely refuse to spend an entire day, going to
all the different grocery stores so I break it up over the course of a month - 6 weeks. There's just so much shopping I wish to deal with
in the course of one day. 2 stores and I've had enough for the day.
There's always next week.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 2, 2015 6:29 pm  

our sale prices can be comparable to regular prices in the states. it is things like organic milk that is almost 7 a 1/2 gallon , things of that nature that are more expensive.


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
March 2, 2015 6:39 pm  

I just don't get people complaining about higher prices. The Caribbean, for decades for the most part, has been known to be an expensive destination. Why are people surprised?

Prices have improved for many items in the U.S. Virgin Islands so it's less of a sticker shock now and quality is better.

If you want cheap, there are plenty of other destinations.


ReplyQuote
Alana33
(@Alana33)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 12217
March 2, 2015 6:49 pm  

Prices here tho have gone up considerably, IMO, over the course of the last few years. While that's probably true for other locations, when you have limited options, it's much more noticeable and your dollars don't go as far so one adapts.


ReplyQuote
JEZZIKA
(@JEZZIKA)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 31
March 2, 2015 8:01 pm  

Cost-U-Less is something like a Costco, as far as a bulk food store with no membership fee. PriceSmart has a membership fee of $15.00 per year.

WOW!! Thats fantastic! BJ's membership is $50.00 & Costco is $65.00 per year.


ReplyQuote
janeinstx
(@janeinstx)
Trusted Member
Joined: 8 years ago
Posts: 656
March 2, 2015 8:04 pm  

My husband generally does the shopping but last week I tagged along I probably will not be asked to go again. I spent the entire trip picking stuff up and putting it back down whenI saw the price. His philosophy is if you want it get it. Don't look at the price. I've been here for years by the way.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 3, 2015 11:03 am  

jane, i used to really look at prices and put stuff back because i looked at the prices. take cherries for instance. i had not bought cherries since i have lived here-over 10 years - but after seaside opened the cherries looked to darn good not to buy. they were awesome . so i now buy what i want in moderation


ReplyQuote
vicanuck
(@vicanuck)
Trusted Member
Joined: 10 years ago
Posts: 2420
March 3, 2015 11:06 am  

What ever happened to the Save On Food store and Burger King that was supposed to be built in front of Home Depot on STX? I was looking forward to both. Anyone know?


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 3, 2015 6:09 pm  

good question


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
March 3, 2015 6:14 pm  

jane, i used to really look at prices and put stuff back because i looked at the prices. take cherries for instance. i had not bought cherries since i have lived here-over 10 years - but after seaside opened the cherries looked to darn good not to buy. they were awesome . so i now buy what i want in moderation

I buy Caribbean Cherry frozen concentrate "juice" at Plaza for $1.99. Learned to love it when visiting PR. Somewhat satisfies cherry craving.


ReplyQuote
Alana33
(@Alana33)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 12217
March 3, 2015 9:46 pm  

They sometimes have good prices (for here) on cherries at CUL.
I buy them when they're $6 per lb. and they've been really good.
The price is generally higher.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 4, 2015 10:54 am  

ms411-not a big juice fan but might give it a try. cul -good price but there produce does not always look great. will double check


ReplyQuote
Alana33
(@Alana33)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 12217
March 4, 2015 11:22 am  

It can be iffy but the last couple of times I did buy cherries, they were sweet and lasted well over the few days it took to consume them.
Won't buy when they're over $6 per pound or without a taste test.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 6, 2015 4:27 pm  

https://www.wholefoodsmarket.com/sales-flyer

a sale flyer from whole foods. some of those prices are normal and some are crazy


ReplyQuote
OldTart
(@the-oldtart)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 6523
March 6, 2015 4:42 pm  

I see we're branching out now so here's one from the UK where you can compare prices between chain supermarkets located there and then, if you like, compare them to stateside prices using the link posted above and then in turn to prices here.

http://www.mysupermarket.co.uk/


ReplyQuote
Rowdy802
(@Rowdy802)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 518
March 6, 2015 4:43 pm  

My husband generally does the shopping but last week I tagged along I probably will not be asked to go again. I spent the entire trip picking stuff up and putting it back down whenI saw the price. His philosophy is if you want it get it. Don't look at the price. I've been here for years by the way.

LOL!

I was just recently at Plaza Xtra and I am used to not looking at the prices. I just grab stuff and run with it.... That was until the girl scanned everything and gave me the total: $102.42. I looked at the items in amazement, looked at the girl, and she said: "Yeah, I know". We just started laughing.

Now I just drink one and only one Blue Moon, huh, every full blue moon.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
March 6, 2015 5:40 pm  

did i see correctly that a euro is almost a dollar? if so the prices are cheap at mysupermarket.uk for most things


ReplyQuote
Page 4 / 6
Settlers Handbook

Thinking about moving to the Virgin Islands?

The Settler's Handbook is a Indispensable Guide

The current 18th Edition, will help you explore your dream of island living. A solid reference book, it was first published in 1975. That's 40 years of helping people move to the Virgin Islands.

Order Today $17.95
Close Menu

Please Login or Register