Prices here in Virg...
 

Prices here in Virginia Beach, VA ~USA  

 

WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 21, 2012 8:13 pm  

As stated earlier, I live in Virginia Beach, VA... the news this past weekend announced that gas prices will rise by June to a minimum of $4 a gallon here. In Dec. it went down to below $3.30 a gallon, I knew that wouldn't last long. I do believe the gas & petroleum have a lot to do with it, cause groceries have gone up here too. Not as much as on you Islanders, but it has gone up.

I went to pull some ads out of our Sunday paper to give you Islanders an Idea of the sales ad's in this weeks local paper. Thought since I seem to be asking so much of you guys maybe this would interest you. Roma Tomatoes are 88 cent a lb. (take in mind these are not farm grown), Bell Peppers are $1 each. Avocados are $1 each, these are probably no where as large as the ones you guys get. Probably the size of a softball if that large, little smaller usually. 16 oz. mini carrots are $1. Coca Cola 12 pk. Cans 12 oz each are on sale for 3/$11. Boneless Pork Lion is $1.99 lb. Skinless/Boneless Chicken Breast are $1.99 lb. Ritz Crackers are $2.49 a box. Byers Ice Cream 48 oz. $3.29, Cheerios are $2.99 a box; Bounty Paper Towels for 6 Big Rolls or 8 Reg. Rolls is $6.99; Capri Sun or Kool-Aid Jammers 10 ct. pack is $2.17; Hellmann's Mayonnaise 30 oz. $3.29; Oscar Meyer Lunch Mead 16 oz. packs $3.29; Cottonelle Bath Tissue 12 Double Rolls $6.49; Kraft Singles 24 ct. $2.99; Minute Maid Orange Juice is $2.49; 8 Bars of Dial Soap $3.99; Energizer 8 pk AA or AAA Batteries are $5.97; Boneless Ribeye is $7.99 lb.; Watermelon is 2/$5; 16 oz. Strawberries are 1.88; Xtra Laundry Detergent is 2/ $10; Ruffles or Doritos 8.5-9.5 oz. are 2/$6. Betty Crocker Cake Mixes are 4/$5; Sunny D, Chef Boyardee, 4 pk. Hunts Pudding, Kraft Boxed Mac & Cheese & Gatorade is 10/$10, Dasani Bottled Water is 3.99 for 24 pk., Folgers Coffee 33.9 oz. is $9.49, 75 oz. Tide Liquid or 55-load powder detergent is $8.99 however at Target the 100 oz. Tide Liquid is $11.99. Huggies Size 4 74 count is $19.79. Pampers Size 4 72 count is also $19.79. Grapes are $2.99 for 1.5 lbs.;

Hope this list was as interesting to you Islanders as the Grocery Store Ads I viewed in this weeks Trader from this Islands. Viewing that ad I seen some Items were less expensive & some were more. Just food for thought.


Quote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
February 21, 2012 9:37 pm  

i would love to pay those prices. every now and then i look in the safeway and publix ads to see the prices. btw, our gas is at 3.89 a gallon


ReplyQuote
WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 21, 2012 9:43 pm  

Hubby just informed me it's up to $3.50 a gallon here.


ReplyQuote
WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 21, 2012 9:44 pm  

I love Publix in Florida~The best!


ReplyQuote
East Ender
(@east-ender)
Expert
Joined: 15 years ago
Posts: 5337
February 21, 2012 11:16 pm  

Gas on St Thomas is $4.23.


ReplyQuote
piaa
 piaa
(@piaa)
Trusted Member
Joined: 15 years ago
Posts: 582
February 22, 2012 2:13 am  

$4.45 and $4.70 on St John. I filled up my Jeep Liberty today - record high of $71.84 🙁

Pia


ReplyQuote
WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 22, 2012 4:07 am  

We fill up our beast here~Yukon XL & it cost around $100 bucks. I'm from the country born & raised, so I've been doing a lot of what I did growing up. Not running out all the time, make a list & go out a couple of times instead of 20. Gotta do something to save gas. We do love the Yukon though.

Bringing that up, can anyone tell me how big vehicles maneuver around there. Are there adequate parking, etc???


ReplyQuote
Freefreq
(@Freefreq)
Active Member
Joined: 8 years ago
Posts: 9
February 22, 2012 4:17 am  

Gas prices may be higher there but you only have a limited amount of space you can actually travel also so a fill up here in the states may last me a week but there it would last way way longer cause I can only go but so far at any given point in time.

I guess I will see how much gas I can burn when I get there but Im thinking it wont be as much as I use here.


ReplyQuote
stxem
(@stx-em)
Trusted Member
Joined: 13 years ago
Posts: 865
February 22, 2012 4:28 am  

Just because the distances are shorter, doesn't necessarily mean you'll use less gas. Gas mileage is typically a lot worse on the island than the states because most of the roads are curvy, up hills, stoplights everywhere, traffic etc...so it evens out. Your gas needs will also depend on where you live, where you work and where you play. I live in a more isolated area so it takes a bit of time and gas to get anywhere.


ReplyQuote
blu4u
(@blu4u)
Trusted Member
Joined: 8 years ago
Posts: 842
February 22, 2012 5:46 am  

We fill up our beast here~Yukon XL & it cost around $100 bucks. I'm from the country born & raised, so I've been doing a lot of what I did growing up. Not running out all the time, make a list & go out a couple of times instead of 20. Gotta do something to save gas. We do love the Yukon though.

Bringing that up, can anyone tell me how big vehicles maneuver around there. Are there adequate parking, etc???

The Yukon will seem extra big on the island. Most folks drive smaller suv's l(ike the ford escape) or sedans or small pick-ups.


ReplyQuote
Jules
(@Jules)
Trusted Member
Joined: 14 years ago
Posts: 541
February 22, 2012 9:55 am  

Agree with stxem. I have a 4 cylinder RAV4. Sticker said ~23 mpg city. I get ~16. Can't imagine the stats for Jeeps and other guzzlers.


ReplyQuote
WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 22, 2012 8:55 pm  

Thanks guys for the advice.


ReplyQuote
trainwreck82
(@trainwreck82)
Advanced Member
Joined: 13 years ago
Posts: 285
February 23, 2012 12:28 pm  

Agree with stxem. I have a 4 cylinder RAV4. Sticker said ~23 mpg city. I get ~16. Can't imagine the stats for Jeeps and other guzzlers.

I wouldn't trade my wrangler for anything, but good god is it terrible on gas here on STT. When I go uphill and throw it in 1st gear I can almost hear quarters shooting out the tailpipe.


ReplyQuote
WillsSweetPea
(@WillsSweetPea)
Advanced Member
Joined: 8 years ago
Posts: 27
February 24, 2012 3:57 am  

you are funny, but I know what you mean with the bigger vehicles. lol


ReplyQuote
JulieKay
(@JulieKay)
Trusted Member
Joined: 8 years ago
Posts: 1341
February 24, 2012 1:49 pm  

Gas in Texas over the weekend was touching $4/gallon.

We spend less on gas here because we do a lot less driving. I also consolidate trips so I'm not going long distances more than once a week. It hasn't been a huge expense for us, and even if gas prices doubled it would still be only about $60 more per month for us.

Food varies a lot here. I just shop as competitively as possible, and we eat a lot of fresh vegetables and don't buy many packaged goods - those are what start adding up pretty fast.

"This is your world. Shape it or someone else will." ~Gary Lew


ReplyQuote
blu4u
(@blu4u)
Trusted Member
Joined: 8 years ago
Posts: 842
February 24, 2012 10:02 pm  

...When I go uphill and throw it in 1st gear I can almost hear quarters shooting out the tailpipe.

Ha ha!!!


ReplyQuote
Settlers Handbook

Thinking about moving to the Virgin Islands?

The Settler's Handbook is a Indispensable Guide

The current 18th Edition, will help you explore your dream of island living. A solid reference book, it was first published in 1975. That's 40 years of helping people move to the Virgin Islands.

Order Today $17.95
Close Menu

Please Login or Register