Current Prices in t...
 

Current Prices in the Virgin Islands 2016  

Page 1 / 4
 

joC
 joC
(@joC)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 11
January 8, 2016 3:45 pm  

Hello,

I'm thinking of moving here soon and was wondering what the prices were currently for some items since the article that they have up now is outdated.

I was looking for the price of:

Eggs

Gasoline

Electricity

Currently the price on Eggs is up because of the virus scare we had in the U.S.

Gas is down for us and I was wondering if that was the case to the the Virgin Islands as well.

Electricity, just the average cost if that's not too weird. I can't seem to find it listed anywhere.

Thank you!


Quote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 3:50 pm  

Electricity, just the average cost if that's not too weird. I can't seem to find it listed anywhere.

$ 0.292727 / kWh
http://www.viwapa.vi/Libraries/PDFs/Electric_Rates_Infographic.sflb.ashx


ReplyQuote
joC
 joC
(@joC)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 11
January 8, 2016 3:55 pm  

Oh my gosh! Thank you so much!! This link is very helpful!

I don't know how you found that, but thank you!


ReplyQuote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 3:59 pm  

For food items, multiply your current expenses by about 1.35, and that would be approximately what you'd spend in VI.


ReplyQuote
joC
 joC
(@joC)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 11
January 8, 2016 4:04 pm  

For food items, multiply your current expenses by about 1.35, and that would be approximately what you'd spend in VI.

Why $1.35? Sorry, completely new to the way the Virgin Islands prices work.


ReplyQuote
Alana33
(@Alana33)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 12217
January 8, 2016 4:06 pm  

Gas in STT is still around 2.99 tho I did see a lower price yesterday at one gas station. STX is around $2.69 a gallon.

Can you believe that Tortola has gas prices at $2.39?

Depends on what type eggs you want, organic or not, quantity:12, 18, 24.

You'll learn to shop around as prices vary for food items.
If you're from FL, food here way more expensive, if Northern CA may be comparable but freshness, quality and variety won't be.


ReplyQuote
OldTart
(@the-oldtart)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 6523
January 8, 2016 4:12 pm  

The average of a grocery basket costing an average of 30% more than average stateside has remained constant over the years. Prices fluctuate here just as they do in Anytown USA.


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 8750
January 8, 2016 4:21 pm  

I THINK for 1 1/2 doz eggs i paid 5 ish. 1/2 gal of organic milk is about 6 ish

2.69 gas


ReplyQuote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 4:27 pm  

For food items, multiply your current expenses by about 1.35, and that would be approximately what you'd spend in VI.

Why $1.35? Sorry, completely new to the way the Virgin Islands prices work.

Almost all the food items in VI are imported (i.e. transported on barges from mainland). Thus the markup.


ReplyQuote
CruzanIron
(@cruzaniron)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2448
January 8, 2016 4:36 pm  

Milk all percentages $5.99 most places per gallon.


ReplyQuote
OldTart
(@the-oldtart)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 6523
January 8, 2016 4:40 pm  

For food items, multiply your current expenses by about 1.35, and that would be approximately what you'd spend in VI.

Why $1.35? Sorry, completely new to the way the Virgin Islands prices work.

Almost all the food items in VI are imported (i.e. transported on barges from mainland). Thus the markup.

As noted, you're incorrect in multiplying stateside purchases by 1.35. It's confusing when people such as yourself who don't live here but who've only briefly visited provide misinformation.


ReplyQuote
joC
 joC
(@joC)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 11
January 8, 2016 4:58 pm  

Thank you so much everyone! This was very helpful, I guess I'll need more preparing before I go.

Thank you again! :-)(tu)


ReplyQuote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 5:05 pm  

As noted, you're incorrect in multiplying stateside purchases by 1.35.

Haha. Do you want to argue about your figure of 1.3 being more correct than mine?


ReplyQuote
OldTart
(@the-oldtart)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 6523
January 8, 2016 5:07 pm  

Message Removed: Please revisit board rules.


ReplyQuote
Finatic
(@Finatic)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 91
January 8, 2016 5:09 pm  

As noted, you're incorrect in multiplying stateside purchases by 1.35.

Haha. Do you want to argue about your figure of 1.3 being more correct than mine?

I don't argue with those who know nothing and choose not to learn.

OT are you really arguing over a difference of .05? Both of you are correct.


ReplyQuote
OldTart
(@the-oldtart)
Expert
Joined: 8 years ago
Posts: 6523
January 8, 2016 5:32 pm  

OT are you really arguing over a difference of .05? Both of you are correct.

1.35 as a percentage is 135%.


ReplyQuote
TommySTX
(@TommySTX)
Advanced Member
Joined: 6 years ago
Posts: 220
January 8, 2016 6:00 pm  

He said to multiply your average grocery bill in the states by 1.35. That is a correct mathematical formula to get a price 35% higher than the original amount.


ReplyQuote
Finatic
(@Finatic)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 91
January 8, 2016 6:10 pm  

OT are you really arguing over a difference of .05? Both of you are correct.

1.35 as a percentage is 135%.

No, it is the math to find the cost of your groceries with a 35% increase. He never said it was a percentage, rather the math to find the price in the VI.

For food items, multiply your current expenses by about 1.35, and that would be approximately what you'd spend in VI.

For example, a $1.00 item x 1.35 = $1.35 in the VI, which is a 35% increase in cost, 5% difference from your quote, which is negligible. It's math.


ReplyQuote
Finatic
(@Finatic)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 91
January 8, 2016 6:11 pm  

He said to multiply your average grocery bill in the states by 1.35. That is a correct mathematical formula to get a price 35% higher than the original amount.

(tu)


ReplyQuote
Finatic
(@Finatic)
Advanced Member
Joined: 5 years ago
Posts: 91
January 8, 2016 6:14 pm  

OT are you really arguing over a difference of .05? Both of you are correct.

1.35 as a percentage is 135%.

And the cost of items in the VI is 135% of the cost of items stateside, which can also be stated as 35% higher. Both are accurate statements.

Or to use your 30%, you would say that that cost of items in the VI is 130% of the cost of items stateside, which can also be stated as 30% higher.


ReplyQuote
ms411
(@ms411)
Expert
Joined: 10 years ago
Posts: 3554
January 8, 2016 8:02 pm  

When I see the Shop-Rite adds on the NY affiliate commercials, the items are usually about 50% less than those on STT. Just priced celery at Fruit Bowl and Pueblo. $4.xx at Pueblo, $3.49 at Fruit Bowl. Are those prices 35% higher than "stateside"?


ReplyQuote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 8:27 pm  


ReplyQuote
wanderer
(@wanderer)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 596
January 8, 2016 8:49 pm  

Here is a challenge of the day.

You buy an Apple stock. It jumps 20%. Then it drops 20%. What's your percentage gain or loss?


ReplyQuote
Exit Zero
(@exit-zero)
Trusted Member Registered
Joined: 12 years ago
Posts: 2303
January 8, 2016 9:36 pm  

Buy at 100 - goes to 120 drops to 96 - 4%loss


ReplyQuote
CruzanIron
(@cruzaniron)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2448
January 8, 2016 10:30 pm  

How much in dividends was paid during the hold period?


ReplyQuote
Page 1 / 4
Settlers Handbook

Thinking about moving to the Virgin Islands?

The Settler's Handbook is a Indispensable Guide

The current 18th Edition, will help you explore your dream of island living. A solid reference book, it was first published in 1975. That's 40 years of helping people move to the Virgin Islands.

Order Today $17.95
Close Menu

Please Login or Register