Notifications
Clear all

food prices !!

Page 2 / 2
 

Jamison
(@Jamison)
Trusted Member
Joined: 11 years ago
Posts: 1037
November 10, 2012 12:18 pm  

that's funny.

IMO, the best reason to do these things is to both cut down on our garbage creation and toxins we put in/on our bodies.


ReplyQuote
DixieChick
(@DixieChick)
Trusted Member
Joined: 15 years ago
Posts: 1495
November 10, 2012 4:49 pm  

with the way my bread turned out i am afraid i added to the toxins 😀


ReplyQuote
radioguy
(@radioguy)
Advanced Member
Joined: 14 years ago
Posts: 65
November 13, 2012 12:09 am  

Went to Pueblo yesterday to buy milk. It's always been $4.99 a gallon.
It was $5.99 a gallon.

$5.99 a gallon ???? Is That all? Here on St. Paul Island, Alaska Milk is $13.90 a gallon..


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 15 years ago
Posts: 8864
November 13, 2012 12:22 am  

glad i dont live there, what are the wages like in alaska


ReplyQuote
radioguy
(@radioguy)
Advanced Member
Joined: 14 years ago
Posts: 65
November 13, 2012 12:33 am  

Depends on your profession....The medical field is currently going through a drought so the new medical professionals are making huge salaries. Business managers are also in big demand.


ReplyQuote
sallyf
(@sallyf)
Advanced Member
Joined: 12 years ago
Posts: 140
November 13, 2012 12:34 am  

Here in WA - milk is about 2.70 a gallon - I feel bad for you guys - it takes so much money on island just to get by 🙁


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 15 years ago
Posts: 8864
November 13, 2012 12:04 pm  

mom lives in arizona and can get it for less than 2


ReplyQuote
SkysTheLimit
(@SkysTheLimit)
Trusted Member
Joined: 16 years ago
Posts: 1914
November 13, 2012 12:44 pm  

Went to Pueblo yesterday to buy milk. It's always been $4.99 a gallon.
It was $5.99 a gallon.

$5.99 a gallon ???? Is That all? Here on St. Paul Island, Alaska Milk is $13.90 a gallon..

Might want to buy a cow.8-) Or.......Moose Milk!!;)


ReplyQuote
Alana33
(@alana33)
Expert
Joined: 11 years ago
Posts: 12366
November 13, 2012 1:12 pm  

A friend in NC was complaining that she was paying almost $5.00 for a gallon of milk until I told her that's what we pay for a 1/2 gallon.


ReplyQuote
DixieChick
(@DixieChick)
Trusted Member
Joined: 15 years ago
Posts: 1495
November 14, 2012 10:48 am  

buy some chickens also. chicken milk yummmmmmmmmmm


ReplyQuote
speee1dy
(@speee1dy)
Expert
Joined: 15 years ago
Posts: 8864
November 14, 2012 12:04 pm  

lol


ReplyQuote
Page 2 / 2
Search this website
Close Menu